Odkrywanie solnych skarbów

313524270_859458981894568_5892077106590039612_n
4-8

Odkrywanie solnych skarbów

2 listopada klasy 4b i 4c wybrały się na wycieczkę do Wieliczki. Pogoda nam dopisała. Widać nawet listopadowe szarugi muszą ustąpić, gdy nasi czwartoklasiści wyruszają na przygodę. W planie naszej wycieczki mieliśmy warsztaty w kopalni soli oraz w zamku żupnym. Zjazd windą górniczą do kopalni to było przeżycie! A to dopiero początek atrakcji. W czasie ponadgodzinnego spaceru przewodnik opowiadał o historii kopalni, dawnych sposobach wydobycia oraz solnych tajemnicach. Ale to wciąż nie wszystko. Kopalnia rządzi się swoimi prawami i musieliśmy też trochę popracować, niczym dawni górnicy – szukanie zagubionych przedmiotów, wykonywanie pomiarów za pomocą sznura, ćwiczenia w gaszeniu pożaru czy obsługa górniczego kilofu. Trochę się napociliśmy zanim mogliśmy wyjechać na powierzchnię z własnoręcznie zdobytą bryłką soli. W zamku żupnym też nie było nudno. Poznaliśmy górnicze tradycje, stroje i zwyczaje. Szczególnie zaciekawiła nas opowieść o skoku przez skórę, który wykonywali młodzi górnicy. W końcu i naszych czwartoklasistów czeka podobny rytuał. Już wkrótce wykonają swój „Skok przez skórkę” i oficjalnie zostaną włączeni w grupę starszych uczniów. Wycieczka do Wieliczki okazała się wspaniałą przygodą. Wielu z nas z pewnością tam jeszcze wróci. Może z rodzicami i rodzeństwem wyruszą na poszukiwanie kolejnych solnych skarbów.

Patrycja Kulka, Agnieszka Smoleń-Zaborska

Skip to content