Chemiczna strona alkoholi

IMG_20230414_115602
4-8

Chemiczna strona alkoholi

Na lekcjach chemii w klasach 8 bierzemy pod lupę właściwości i wpływ na organizmy żywe alkoholi, w tym szczególnie etanolu i gliceryny. 

Uczniowie przygotowywali bogate w wiedzę lapbooki, opisując wpływ etanolu i metanolu na organizmy żywe. W pracach zawarli informacje o właściwościach alkoholi, niepożądanym działaniu na organizm, poznali metody pierwszej pomocy osobie z podejrzeniem zatrucia skażonym alkoholem oraz skupili uwagę na zastosowaniu alkoholu etylowego w różnych gałęziach przemysłu. 

Podczas lekcji pracowali w grupach, sprawdzając doświadczalnie właściwości fizyczne i chemiczne etanolu oraz glicerolu, mi.in. porównując gęstość alkoholi z wodą wraz z barwnikiem, określając rodzaje powstałych mieszanin, poznając zjawisko kontrakcji alkoholu. Efektem pracy są uzupełnione graficzne „wklejki” do zeszytu przedmiotowego.  

Zajęcia były realizowane w ramach zakupionych materiałów z #laboratoriumprzyszlosci. 

Katarzyna Laszczyk-Szustka 
nauczyciel chemii i matematyki  

Skip to content