Wycieczka klasy 4b i 4c

20230615_144254

Wycieczka klasy 4b i 4c

15 czerwca uczniowie klasy 4b i 4 c udali się na wycieczkę. Celem podróży do przeszłości były
dwa miejsca Miasteczko Galicyjskie i zamek „Stara Baśń” w Grybowie. Zamek ten jest rekonstrukcją średniowiecznego grodu warownego. Pobyt na zamku pozwolił przenieść się do czasów naszych przodków i poznać średniowieczną historię na wesoło. Nastrój Starej Baśni dodatkowo podkreślają pieczołowicie dobrane elementy wystroju, starodawne przyrządy i eksponaty.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali pradawnych legend, dowiedzieli się, jak wyglądały zwyczaje ludzi mieszkających w dawnych czasach. Odwiedzili wiele zakamarków zamku, a z każdym z nich związana była magiczna historia.
W strojach królów, giermków, rycerzy, dam dworu, z mieczami i tarczami uczniowie przenieśli się w
odległe, trudne i niebezpieczne czasy. Podczas wyrabiania własnego podpłomyka poczuli się jak
średniowieczny mieszkaniec grodu, który sam musi przygotować posiłek. W czasie turnieju kopistów wspaniale rywalizowali mając przy tym wiele zabawy.
W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu uczniowie mogli poczuć klimat miejscowości znajdujących się na terenie dawnej Galicji. Jest to możliwe dzięki rekonstrukcji fragmentu zabudowy małomiasteczkowej.
Jakie produkty sprzedawano w sklepiku kolonialnym? Które fryzury cieszyły się największą
popularnością? Co wchodziło w skład wyposażenia starego gabinetu dentystycznego? Na te pytania uczniowie otrzymali odpowiedź podczas spaceru po terenie miasteczka.

Patrycja Kulka
Agnieszka Smoleń – Zaborska