Spotkanie zimowe w zoo

zoo 2
4-8

Spotkanie zimowe w zoo

23 stycznia 2024 klasa 4b odwiedziła krakowskie zoo w ramach projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w zoo”. Spotkanie nasze było pod hasłem „Zimowa ścieżka zwiedzania”. Pogoda tego dnia odpowiadała tematyce spotkania – była mroźna i śnieżna.​

W krakowskim zoo spotkać można zwierzęta z całego świata. Dla każdego zwierzaka zima oznacza coś zupełnie innego. W zależności od gatunku, jedne cieszą się, a inne wolą ciepło i na okres zimowy przenoszone są do ogrzewanych pomieszczeń. Z ciekawostek, które usłyszeliśmy od Pani przewodnik – słonie są wypuszczane na zewnątrz tylko na krótkie pół godzinne spacery, natomiast np. chomiki, króliki i świnki morskie na okres zimy są cały czas w ocieplanym budynku. ​

Podczas naszego spaceru na zewnątrz mieliśmy okazję zobaczyć takie zwierzęta jak: czerwone pandy, kucyki, alpaki, kozy, lamy, foki, osiołki oraz pingwiny, sowy i rysie. Zima im nie straszna. Bardzo smutne jest to, że pandy czerwone są zagrożone wyginięciem i pozostało ich mniej niż 10 tys. osobników i niestety z powodu ich pięknego futra są łupem kłusowników. ​

Najbardziej podobały mi się zajęcia z udziałem zwierząt, które raczej wolą ciepłe miejsca. Mieliśmy okazję poznać bliżej i potrzymać min. stonogę afrykańską, ślimaka afrykańskie, patyczaki i straszyka diabelskiego. Stonoga afrykańska – krocionóg ma 400 nóg i wydziela jad, który odstrasza pchły, jednak trzeba uważać, bo ma brzydki zapach i może uczulać. Natomiast ślimaki afrykańskie potrafią znieść do tysiąca jaj rocznie i mogą być hodowane jako zwierzęta domowe. Bardzo bym chciała by jeden taki dołączył do mojej zwierzęcej rodziny. ​

Uwielbiam zwierzęta i wizyty w zoo, już nie mogę doczekać się naszej wiosennej wycieczki. ​

Lena Samborska klasa 4b

Skip to content