Hallo Deutsch – koło języka niemieckiego w świetlicy szkolnej

20221215_162353

Hallo Deutsch – koło języka niemieckiego w świetlicy szkolnej

” Hallo Deutsch” – serdecznie pozdrawia wszystkich entuzjastów języka niemieckiego i nie tylko. Lalka Berta świetnie się spisuje w rozmowach z nami, małymi odkrywcami tajników języka niemieckiego. Niemieckie piosenki wprowadzają fantastyczny nastrój, że aż dusza rwie się do zadań specjalnych: liczymy, nazywamy kolory, poznajemy części naszego ciała oraz liczne zawody i rodzinę. Przy stolikach zawsze coś ciekawego się dzieje, a to pyszne nazwy potraw mamy w głowie, tu i ówdzie o zwierzętach się dowiemy, z czego dom jest zbudowany i ile lat już mamy, jak to Berta nas zapyta. W książeczkach zaś przeczytamy o swawolnym króliku Klopferze, który spędza czas z przyjaciółmi, o historii papierowego samolociku, który połączył w przyjaźń samotną Elizę i małego chłopca oraz o niedźwiadku, który martwił się, że żaden mieszkaniec lasu nie przyjdzie na jego urodziny, a jednak okazało się całkiem inaczej. A czy wiecie skąd pochodzi choinka bożonarodzeniowa? Właśnie z Niemiec, tak samo jak jarmarki świąteczne.
Dzień życzliwości, kiedy obdarowujemy się prezentami również został zapoczątkowany w Niemczech w okresie adwentu. O tym również dowiedzieliśmy się na kółku. W okresie przedświątecznym śpiewaliśmy przepiękną kolędę znaną na całym świecie ” Stille Nacht, heilige Nacht” – ” Cicha noc, święta noc”, a także jeździliśmy na sankach, łyżwach, lepiliśmy bałwana, a wszystko to słowem po niemiecku. Zawitał w nasze progi również Święty Mikołaj w piosence ” Nikolaus, lieber Nikolaus” – ” Mikołaju, kochany Mikołaju”.

A teraz już „… Wiosna, wiosna ach to ty…”, czekamy z utęsknieniem na Wielkanoc, ale   o tym niebawem…

Tschüss, alles Gute und bis bald.
Część, wszystkiego dobrego i do zobaczenia wkrótce.

🙂

mgr Olga Sokołowska