Akcja Żonkile

MJJ_Polin_Zonkile_fot.MaciekJazwiecki_066
Uczestniczymy w akcjach

Akcja Żonkile

Muzeum Żydów Polskich Polin od 2013 roku prowadzi akcję Żonkile, która ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. W obecnym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania.
Pamięć ta jest czczona w sposób, który zapoczątkował Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Marek Edelman opowiadał, że co roku 19 kwietnia dostawał bukiet żółtych kwiatów, które następnie, w ramach uczenia powstania, składał pod pomnikiem bohaterów getta.

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej upamiętniającej te wydarzenia. W naszej szkole w akcję włączą się klasy starsze oraz samorząd szkolny.

Zachęcam wszystkich uczniów do przygotowania żonkili, które w dniu rocznicy powstania zostaną rozdane społeczności szkolnej. Zachęcam do samodzielnego wykonywania kwiatów i przypięcia ich do stroju w dniu 19 kwietnia.
Schemat do składania żonkili można pobrać ze strony szkoły – można również zgłosić się do Pani Agnieszki Smoleń – Zaborskiej by odebrać wydrukowany schemat do złożenia.

Film z instrukcją tworzenia żonkili