Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 2023 poz. 1606) określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich.
„Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę uczniów przed krzywdzeniem.
W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:
  1. W Szkole Podstawowej nr 43 im KEN w Krakowie nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich.
  2. Wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w szkole lub przemocy domowej.
  3. Podejmowane w szkole postępowania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw ucznia określonych w statucie szkoły oraz bezpieczeństwa danych osobowych,
  4. Małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami.
  5. Małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych w szkole działań.
  6. Rodzice poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania dziecka bez stosowania przemocy oraz potrafią je uczyć zasad bezpieczeństwa.
Uwaga! Ważne!

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc.

Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie!

Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej.

Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

Pomogą Ci:

■Ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych.

■Powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w Twojej miejscowości.

■Ośrodki interwencji kryzysowej i Ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, udzielą Ci pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy.

■Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniając bezpłatne całodobowe schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, oraz udzielą Ci kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych.


WAŻNE TELEFONY

Numer alarmowy 112 

997 Policja 

998 Straż Pożarna 

999 Pogotowie Ratunkowe

W Polsce dostępne są również bezpłatne numery alarmowe dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Młodzi ludzie, którzy mają problemy w domu lub w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, mogą otrzymać wsparcie przy zachowaniu pełnej anonimowości i dyskrecji. Specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi bądź sami są w kryzysie.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 12 12 12  https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/ 

Całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli  tel. 800 080 222 http://www.liniadzieciom.pl

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002 http://niebieskalinia.info

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116 111 https://116111.pl 

Kryzysowy telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym  – tel. 116 123 http://www.psychologia.edu.pl

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – tel. 800 100 100 https://800100100.pl/ 

Linia bezpośredniego wsparcia dla osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego – tel. 800 70 2222 https://centrumwsparcia.pl 

 

Skip to content