Wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

429985898_1109979280262651_362733361292533716_n
4-8

Wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 13 marca klasa 7c odbyła wycieczkę do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podczas wizyty pracownicy Służby Meteorologiczno- Hydrologicznej Kraju pokazali uczniom jak wykonywane są pomiary, kiedy wydawane są ostrzeżenia hydrologiczne czy meteorologiczne związane z pogodą. Uczniowie mieli okazję na doskonalenie swojej wiedzy o zagrożeniu powodziowym. W trakcie wycieczki zapoznali się ze sposobami prowadzenia obserwacji meteorologicznych oraz oglądali miejsce pracy synoptyków krajowych, regionalnych oraz lotniczych. Odczytywali mapy synoptyczne i dowiedzieli się jak tworzy się prognozę pogody! Zobaczyli jak wiedza geograficzna wygląda w praktyce. 

Wycieczka wpisuje się też w obchody Tygodnia Nauki w naszej szkole. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest Państwowym Instytutem Badawczym, którego pracownicy, często naukowcy zbierają i opracowują dane. Wykonując obserwacje i pomiary odkrywają nowe tajniki pogody, ulepszają pomiary, udoskonalają modele dzięki którym lepiej zauważalne są zmiany klimatyczne jak również zwiększa się trafność prognoz pogody i skuteczność ostrzegania przed zagrożeniami. Miejmy nadzieję, że spotkanie z tak wyjątkowymi pracownikami wzbudzi w uczniach ciekawość i zainspiruje do zgłębiania swojej wiedzy.

Joanna Nowak
Katarzyna Góra

Skip to content