egzam

 Egzamin ósnoklasisty

dzwonek

 

Dzwonki lekcyjne

synergia

Zapraszamy do korzystania z dziennika elektronicznego

paragrafy 

 RODO

Opublikowano: środa, 26, wrzesień 2018 P. Pytel

Sprawozdanie z wyjazdu w ramach projektu Erasmus +

W dniach 30.07-10.08.2018 roku miałem szczęście uczestniczyć w kursie językowym w European School of English (ESE) w St. Julian’s na Malcie. Jak było? Hmmm…. Trudno ubrać w słowa magię miejsca, atmosferę szkoły i bogactwo doznań, których doświadczyłem podczas pobytu na Malcie. Jednak spróbuję w kilku zdaniach opowiedzieć o tym, co najważniejsze.

Najpierw szkoła, maltańska ESE, tak naprawdę skupiająca cały świat w pigułce, gdyż do szkoły przyjeżdżają kursanci z całego świata, aby uczyć się języka  angielskiego, dzielić się doświadczeniem i własną kulturą z innymi obywatelami globu 😊. Grupa, w której przyszło mi uczestniczyć liczyła 10 osób z: Chin, Tajwanu, Brazylii, Rosji, Turcji, Sudanu, Słowacji, Białorusi, Japonii oraz Polski, która oczywiście była reprezentowana przez mnie. Pomimo tej kulturowej różnorodności, często zadziwiającej pod względem panujących w tych krajach zwyczajów, tradycji, a nawet sposobu postrzegania świata, życia i otaczającej nas rzeczywistości, wspólnie dążyliśmy do nabywania coraz większej umiejętności posługiwania się językiem angielskim. A to wszystko pod kierunkiem Karla Azzopardi, lektora, który posługiwał się wszelakimi środkami i metodami, aby motywować nas do eliminacji lęku i stresu przed popełnianiem błędów językowych, a co za tym idzie do mówienia, mówienia i jeszcze raz mówienia po angielsku. Zajęcia odbywały się w dwóch blokach: od 8.45 – 10.15 oraz po pół godzinnej przerwie kawowej od 10.45-12.15. ESE mieści się bardzo blisko plaży w związku z tym, przerwę kawową spędzaliśmy wpatrując się w morze i słuchając szumu rozbijających się o brzeg, fal. Tak na marginesie smak espresso nad brzegiem morza na upalnej Malcie niczemu się nie równa, możecie mi wierzyć 😊 

Popołudnie każdego dnia było dla mnie czasem praktykowania nabytych umiejętności językowych podczas posługiwania się środkami transportu publicznego, w czasie zwiedzania takich miast jak Ir-Rabat, Mdina, Valetta, Gozo, Comino, Blue Grotto. Nie ma lepszego sposobu na naukę języka jak nabywanie lingwistycznych kompetencji przez praktykę. Do tego bogactwo doznań estetycznych, piękno architektury, niesamowita historia Malty, a nade wszystko cuda natury, których na Malcie nie brakuje budziła we mnie zachwyt i podziw.

Uczestnictwo w kursie języka angielskiego było dla mnie niesamowitą przygodą. Przede wszystkim, mogłem pogłębić swoją znajomość języka angielskiego, poznać bogactwo kultury maltańskiej, jak również miałem okazję wymienić się doświadczeniem z pozostałymi uczestnikami kursu. Udział w szkoleniu zmotywował mnie jeszcze bardziej do rozwijania własnych kompetencji językowych, co, jestem przekonany, zaowocuje w przyszłości.  

 

 

Odsłony: 369