Historia zapisana w przedmiocie…
31 maja 2026 2026-05-31 15:51Historia zapisana w przedmiocie…
Wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau była dla ósmoklasistów lekcją trudną, lecz ważną. Pani przewodnik zwróciła uwagę na słowa Mariana Turskiego „Auschwitz nie spadło z nieba” i uzmysłowiła uczniom jak ważna jest postawa aktywnego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i że w obliczu zła nie wolno być obojętnym.
Przewodnicy przybliżyli młodzieży historię powstania obozu w 1940 roku, jego strukturę oraz realia codziennego życia więźniów. Uczniowie przeszli trasą przez wybrane bloki obozowe, w których mieszczą się wystawy stałe. Po zakończeniu zwiedzania obozu macierzystego, grupa udała się na teren oddalonego o niespełna trzy kilometry obozu w Brzezince.
Uczniowie wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „Historia zapisana w przedmiocie”, zorganizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH). Podczas zajęć młodzież pracowała aktywnie z materiałami źródłowymi, analizując historie konkretnych, autentycznych przedmiotów należących do osób deportowanych do KL Auschwitz.
Poprzez kontakt z fotografiami obiektów muzealnych oraz relacjami ocalałych, uczniowie mogli dostrzec indywidualny, ludzki wymiar tragedii oraz poznać dylematy moralne towarzyszące więźniom w rzeczywistości obozowej.
Agnieszka Smoleń – Zaborska
Ewelina Sułowicz


