Opublikowano: niedziela, 20, maj 2018 R. Podlasińska

Uczniowie klasy 5c w Kopalni Soli Wieliczka

Dnia 10 maja klasa 5c udała się na wycieczkę do Kopalni Soli Wieliczki – trasa górnicza.

W górniczym kasku na głowie, mając na a sobie wygodne robocze ubranie a w dłoniach specjalistyczny sprzęt wyruszyliśmy trasą górniczą. Przewodnik sprawdził jeszcze wszystkie zapięcia i mocowania. Na jego komendę włączyliśmy lampy i rozpoczęliśmy wielką przygodę na niezwykłym szlaku.

W swoje gościnne progi zaprosił nas zabytkowy szyb Regis. Zobaczyliśmy 21 miejsc, a każde z nich zapewniło silne emocje i niezapomniane wrażenia.

Po zejściu pod ziemię staliśmy się śleprami, adeptami górnictwa. Otrzymywaliśmy różne zadania i zdobywaliśm swoje pierwsze szlify w tym trudnym zawodzie. Ta wyprawa wymagała sporego wysiłku. Śmiałków czekało tu chodzenie po drabinach, przeciskanie ciasnymi chodnikami i eksplorowanie nieznanych przestrzeni.

Pod czujnym okiem przodowego nauczyliśmy się zasad zachowania bezpieczeństwa, obsługiwaliśmy specjalistyczne urządzenia i narzędzia górnicze.

Na zakończenie naszej wyprawy wykonaliśmy tradycyjny skok przez skórkę, stając się prawdziwymi górnikami.

Wszyscy doskonale się czuliśmy w nowej roli i gorąco polecamy wyprawę naszym koleżankom i kolegom.

Renata Podlasińska

kopalnia soli 5c