egzam

 Egzamin ósnoklasisty

dzwonek

 

Dzwonki lekcyjne

synergia

Zapraszamy do korzystania z dziennika elektronicznego

paragrafy 

 RODO

Opublikowano: wtorek, 10, kwiecień 2018 D. Kozioł

 

Duszniki – Zdrój
Odkrywanie uroków uzdrowiskowego miasteczka

W dniach 4-7 kwietnia uczniowie klas 6a i 7a przebywali na „zielonej szkole”.
Zatrzymaliśmy się w DWD „Green rest” w Dusznikach – Zdroju, małym miasteczku, gdzie pełno urokliwych zakątków i atrakcji dla każdego.


Każdy dzień przebiegał wg ustalonego programu. Pobudka, śniadanie, czynności porządkowe i wycieczki.
Pogoda sprzyjała bliższym i dalszym wędrówkom.

Pierwszy dzień to zakwaterowanie i poznanie okolicy. Udaliśmy się do pięknego Parku Zdrojowego. Wysłuchaliśmy historii o ludziach zasłużonych dla miasteczka. Następnie odwiedziliśmy dworek im. Fryderyka Chopina, gdzie odbywają się liczne koncerty fortepianowe.
W roku 1826 koncertował tu sam mistrz Fryderyk Chopin. Po powrocie do Domu Wczasów Dziecięcych zorganizowano dla nas dyskotekę,
w czasie której szóstoklasiści i siódmoklasiści szaleli na parkiecie.

Dzień drugi rozpoczął się pysznym śniadaniem. Następnie udaliśmy się do Złotego Stoku. Zwiedziliśmy Kopalnię Złota i Średniowieczny Parki Techniki, w którym znajdują się sprawne urządzenia imponujących rozmiarów m.in. kierat i koło deptakowe. O tym, że działają, przekonaliśmy się na własnej skórze. Weszliśmy także do pełnego tajemnic i strachów podziemnego tunelu, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku, jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu górników, którzy kradli złoto.

Po obiedzie udaliśmy się do Schroniska PTTK „Pod Muflonem”, położonego 690 m n.p.m. w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Nazwa schroniska wiąże się z wiszącą w jadalni głową muflona.

Dzień trzeci – to wyprawa do Muzeum Papiernictwa w zabytkowym XVII-wiecznym młynie papierniczym nad Bystrzycą Dusznicką.
Tam uczestniczyliśmy w warsztatach czerpania papieru i podziwialiśmy zgromadzone eksponaty.

Po obiedzie wyjazd do Kudowy-Zdroju, gdzie w dzielnicy Czermna odwiedziliśmy Kaplicę Czaszek. To wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt szczątków ludzi.
Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka.

Następnie przenieśliśmy się w przeszłość, a to za sprawą wizyty w Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie. Jest to niezapomniana podróż
w czasie dla wszystkich pokoleń. Na tę największą wystawę zabawek w Polsce składa się ponad 5 tysięcy zabawek. Zbiory prezentują niemal wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego, od starożytności po lata 80-te XX wieku.

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. I my także musieliśmy pożegnać dusznickie krajobrazy, czyste powietrze...
Jest tu jeszcze wiele miejsc do odkrycia.
Warto udać się w te rejony, by poczuć klimat małego miasteczka, w którym wolniej i jakoś inaczej płynie czas.
Uczniowie spisali się na medal – obyło się bez przykrych niespodzianek.

„To była najfajniejsza zielona szkoła, na jakiej byliśmy” -
to słowa jednego z uczestników wycieczki, które w pełni oddają nasze wrażenia po pobycie w Dusznikach.

 

Luiza Comber, Dominika Kozioł

 

 

Odsłony: 312