dzwonek

 

Dzwonki lekcyjne

 egzam

 Egzamin ósnoklasisty

synergia

 
Zapraszamy do korzystania z dziennika elektronicznego

Opublikowano: niedziela, 28, styczeń 2018 K. Laszczyk-Szustka


Uczniowie klas siódmych na pokazach kriogenicznych

          We wtorek 9 stycznia klasy 7a i 7b wraz z opiekunami panią Katarzyną Laszczyk-Szustka i panią Anetą Rzepką wybrały się na Wydział Chemii UJ na pokazy chemiczne, dotyczące zagadnień związanych z kriogeniką. Pokaz obejmował krótki wykład na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki dr Magdaleny Kurdziel oraz szeregu doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.

Podczas demonstracji można było zaobserwować mi.in. spalanie mieszaniny piorunującej, powstawanie mgieł, piany, skraplanie i zestalanie argonu, przemiany fazowe w metalach i niemetalach. Było naprawdę wybuchowo! Co ciekawe, dzięki zmianie właściwości substancji organicznych w obecności ciekłego azotu, nawet banan może posłużyć jako młotek. Po wykładzie uczniowie mieli okazję dotknąć zestalonego dwutlenku węgla (zwanego potocznie suchym lodem) i przekonać się, czy rzeczywiście ma właściwości podobne do znanego im stałego stanu wody. Po skończonej akademickiej lekcji chemii uczniowie nabrali ochoty na dalsze rozwijanie i kształtowanie umiejętności z tej dziedziny nauki.

 

Opracowanie:

Leon Wałach klasa 7a

Katarzyna Laszczyk-Szustka

 

 

 

Odsłony: 300