dzwonek

 

Dzwonki lekcyjne

 egzam

 Egzamin ósnoklasisty

synergia

 
Zapraszamy do korzystania z dziennika elektronicznego

Opublikowano: czwartek, 11, styczeń 2018 K. Świergosz

 

4a i 4d w Muzeum Przyrodniczym,
czyli wśród prehistorycznych czaszek i żywych pająków

We czwartek, 11 stycznia, uczniowie klas 4a i 4d wraz z wychowawczyniami oraz dwójką rodziców udali się do Muzeum Przyrodniczego mieszczącego się w Krakowie przy ulicy św. Sebastiana 9.

Wyprawa została zorganizowana w celu pogłębienia wiedzy na temat przyrody oraz historii naszego regionu sięgającej wielu tysięcy lat wstecz. Okazało się, że nasze tereny obfitują w szczątki zwierząt żyjących w epoce lodowcowej. Z prelekcji związanej z oglądaniem wystaw można było się dowiedzieć, że tuż obok Kopca Kościuszki odnaleziono mnóstwo kości mamutów oraz innych ssaków, na które polował człowiek tamtych czasów. Również z Polski pochodzi jedyny na świecie zachowany w całości (wraz ze skórą i tkankami miękkimi) okaz nosorożca włochatego, liczącego ok. 30 tysięcy lat! Ten wielki „eksponat” można zobaczyć, uczestnicząc w zwiedzaniu wystawy "Świat łowców mamutów. Paleolit - przyroda i sztuka".

Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie wystawy czasowej, prezentującej zwierzęta egzotyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się małpki - tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, boa dusiciele, drapieżne warany i chodzące po szybach kolorowe gekony.

"Woda - podstawa Życia na Ziemi" to kolejna wystawa, która zachwyciła zwiedzających. W akwariach znaleźli się tacy przedstawiciele podwodnego świata, jak żarłoczne piranie z Amazonki, kolcobrzuchy nilowe, które w razie zagrożenia nadymają się, połykając wodę lub powietrze, czy maleńkie krewetki czyszczące.

Najbardziej kuszącym punktem programu okazało się uczestnictwo w żywej lekcji pt. „Fascynujący świat pająków i skorpionów”, połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji pod tym samym tytułem. Prowadząca zajęcia pozwoliła każdemu uczestnikowi zajęć zapoznać się z ptasznikiem, którego można było pooglądać z bliska, a nawet pogłaskać.

Muzeum Przyrodnicze to miejsce, do którego z pewnością wrócimy.

 

 

 

Odsłony: 324